Ana Sayfa Güzellik Peki, güneş lekeleri nasıl geçer?

Peki, güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneş, D vitamini bakımından bizler için bulunmaz bir nimet… Fakat güneşin vücuda zararları da olabiliyor. Bunlardan bir tanesi de güneş lekeleri…

Güneş lekeleri en sık rastlanan cilt problemlerinden biridir. Genellikle beyaz tenlilerde güneş ışınlarından koruma özelliği bulunan kremlerin kullanılmaması ya da daha çabuk bronzlaşabilmek için düşük faktörlü kremlerin tercih edilmesi sonucunda ciltte kahverengi lekeler oluşmakta ve bu lekeler kalıcı olmaktadır. Bu lekeler sadece beyaz tenlilere özgü değildir.

Peki, güneş lekeleri nasıl geçer?

Karbonat ve yoğurt: 1 çorba kaşığı yoğurt, 1çay kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağı ve 3-4 damla limonla hazırlanan karışım, en bilinen güneş lekesi gideren kürdür. Karışımı hazırladıktan sonra ince bir tabaka lekelerin üzerine sürün. Sürülen bölgede kuruduktan sonra, ovarak cildinizden uzaklaştırın. Daha sonra ılık su ile durulayın. Özellikle içerisinde karbonat ve limon olan kürleri akşam uygulamanız ve bir süre cildinize uyguladığınız bölgenin güneş görmemesi gerekmektedir. Hangi kürü uygularsanız uygulayın, dışarı çıkacağınız zaman mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

Ayrıca limonlu karışımları kış aylarında kullanmanız cildinizi tahrişlerden korur. Sadece limonla yapılan leke giderme işlemleri cilde son derece zararlıdır. Güneş lekelerine kesin çözüm arıyor ve denediğiniz türlü türlü bitkisel maskeler veya kürler sizi tatmin etmiyorsa mutlaka denemeniz bu kür sizleri güneş lekelerinden kurtaracak. Güneş lekesi tedavisi her ne kadar zor olsa da çok basit malzemeler ile evinizde bu kürü hazırlayabilirsiniz.

Yaşlılık ve Güneş Lekelerine Karşı Çözümler

Eskilerin kendi kendilerine buldukları formülleri günümüzde bile geçerliliğini korumaktadır. O formüllerden biri de bu renk açıcı maskedir. Özellikle yaşlanma ve güneş lekeleri için kullanılan bu maskeyi sizde uygulayabilirsiniz.

Maske

Bir limonun suyu

2 çorba kaşığı bal

60 gr. yoğurt

Yüzünüzü temizledikten sonra bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Daha sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada en az bir kere uygulayın.

Güneş lekeleri ve Çiller İçin Maske Önerisi

Bir çorba kaşığı pirinci bir su bardağı light süt ile pişirip tülbentten geçirin. Her akşam yüzünüze kompres yaparak uygulayın. Düzenli olarak uyguladığınızda yeni oluşan lekelerin etkisinin azaldığını sizde göreceksiniz.

Lekelere Salatalık Mucizesi

Lekeler için bir başka doğal çözüm salatalıkları ikiye bölüp lekeleri ovmanızdır. Düzenli olarak her gün ya da haftanın en az 3 günü uyguladığınızda cilt lekelerinin açıldığını ve azalmaya başladığını sizde göreceksiniz.

HAMİLELİK LEKESİ İÇİN MASKELER

Maydanoz Suyu Maskesi

Maydanoz suyu

Limon suyun

Hazırlanışı: Limon suyunu ve maydanoz suyunu eşit miktarlarda karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı lekeli bölgeye uygulayınız. 15 dakika beklettik sonra ılık su ile durulayınız.

 

Çilekli Maske

1 kaşık taze sıkılmış limon suyu

1 adet çilek

Hazırlanışı: Öncelikle çilekleri çatalla eziniz. Ezilmiş çilekleri limon suyu ile karıştırınız. Daha sonra temiz cildinize bu karışımı uygulayınız. 20 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Şekerli Maske

1 çay kaşığı şeker

Yarım limon

Hazırlanışı: Yarım limonun suyunu sıktıktan sonra içine şekeri ekleyin. Elde ettiğiniz karışım ile lekelenme olan bölgelere peeling uygulayınız. 10 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile temizleyiniz. Cildiniz hassas ise 5 dakika bekletmenizi öneririz. Bu uygulamayı 3 günde 1 uygulayabilirsiniz.

 

Portakallı Maske

1 kaşık limon suyu

1 kaşık portakal suyu

1 kaşık maydanoz suyu

Hazırlanışı: Malzemelerin hepsini bir kâsede karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı leke bulunan bölgeye uygulayınız. 5-10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Maskeyi 2 günde 1 tekrarlayınız.

UYARI ! 

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.