Ana Sayfa Sağlık Oksijen yaşamın nefesidir, ama aynı zamanda bizi yaşlandırır.

Oksijen yaşamın nefesidir, ama aynı zamanda bizi yaşlandırır.

Oksidasyon, birçok vücut işleminden sorumlu olan DNA ve proteinler de dahil olmak üzere hücrelerimizdeki hayati moleküllere zarar verebilir. Hücrelerin düzgün çalışması için DNA gibi moleküller gereklidir. Bu moleküllerde çok fazla hasar varsa, hücre arızalanabilir veya ölebilir. Antioksidanlar bu yüzden önemlidir. Antioksidanlar bu hasarı önleyebilir veya azaltabilir.
Antioksidan, vücudumuzda halihazırda bulunduğu gibi beslenme ile de alabildiğimiz bir kimyasal maddedir. … Beslenme yoluyla aldığımız en önemli antioksidanlar A, C, E vitaminleri ve selenyum’dur. Bu vitaminleri vücudumuza aldığımızda yaptıkları en önemli şey, çoğalmasını istemediğimiz serbest radikallerin oluşumunu önlemesidir. Hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşan antioksidanlar hem hastalıktan korunmak hem de yaşlanmayla gelen olumsuz etkileri geciktirmek konusunda önemli bir rol oynuyor.
Serbest radikaller sıklıkla hücrenin bir bölgesinden diğerine sinyal gönderen moleküler haberciler olarak kullanılır. Bu rolde, hücre büyüdüğünde, ikiye bölündüğünde ve öldüğünde modüle ettiği görülür. Bir hücrenin yaşamının her aşamasında, serbest radikaller hayati öneme sahiptir.
Serbest radikaller vücudumuz tarafından doğal olarak üretilir. Ancak stres, kötü beslenme, kirlilik, sigara ve alkol gibi yaşam tarzı faktörleri ile artabilir. Vücudumuz, bazı serbest radikalleri idare edebilir, ancak çok fazla oluştuğunda vücudun normal savunmasını alt edebilir.
Serbest radikaller de hücreler büyümeye ve kontrolsüz bir şekilde bölünmeye devam ederse bu durum Kanser in habercisidir.
Antioksidan maddeler genelde besin temellidir. Bir çok meyve, sebzede bulunan anti oksidan, özellikle kırmızı meyvelerde yoğunlukla bulunur. Halk arasında oldukça yaygın olan “kansere karşı kırmızı meyve tüketin” algısı da buradan gelmektedir.
Antioksidan için kısaca vücudun koruma kalkanı denilebilir, vücut içindeki zararlı maddelerin tepkimesini önleyerek vücudun zarar görmesini engellemektedir.

Hangi Besinler Antioksidan İçerir?
Bitter Çikolata, Ceviz, Yaban Mersini, Çilek, Enginar, Ahududu, Lahana, Fasulye, Pancar, Ispanak, Böğürtlen, Havuç, Brokoli, Domates, Kırmızı Üzüm, Yeşil çay, Kırmızı Erik, .