Ana Sayfa Yaşam Neden sürekli unutuyoruz?

Neden sürekli unutuyoruz?

Yaşınız genç olsa da unutkanlık probleminizi ciddiye alın. Çünkü yaş ilerledikçe artan unutkanlık, Alzheimer gibi pek çok hastalıkla beraber karşımıza çıkabiliyor.

Unutkanlığın genellikle ileri yaştaki kişilerde görüldüğü sanılsa da, son yıllarda gençlerde ve orta yaştaki bireylerde hafıza problemleri artış göstermektedir. Hafıza sorunlarının yaşanmaması ve yaşayan kişilerin daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri için uyku ve beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekir.

Dalgınlık, unutkanlık gibi şikayetler neden bu kadar çoğaldı?

Çağımızın en çok duyulan şikayetlerinden biri “Sürekli Unutuyorum!”

Bu sorun hemen hepimizde var.

Eskiden annelerimiz hatta anneannelerimizden duyduğumuz unutkanlık şikayeti artık 30’lu yaşlarının başlarında olanların bile dilinde.

Peki neden?

Neden sürekli unutuyoruz?

Pek çok insanın hayatını olumsuz yönde etkileyen ve kişinin günlük işlerinde kısıtlılığa yol açan unutkanlık, bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Yaşlı nüfustaki artışa paralel olarak unutkanlık ve bellek bozuklukları toplumda sıklıkla görülmeye başladı. Unutkanlığa neden olan faktörler ise stres, zihinsel yorgunluk ve depresyon gibi çeşitli durumlara bağlı.

Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen unutkanlık, günlük yaşamda çok kişinin karşılaştığı ve zaman zaman can sıkıcı olabilen bir problemdir. Unutkanlığın altında ise birden fazla neden yatmakta.
Uzmanlar bilgisayar ve cep telefonunun yoğun kullanımının unutkanlığı erken yaşlara çeken etkenlerin başında geldiğini belirterek, unutkanlığın çok ciddi hastalıkların belirtisi olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekiyor.
Düzensiz ve sağlıksız beslenme, stres, düzensiz uyku, çok fazla akıllı telefon ve bilgisayarda vakit geçirme… Bunların hepsi unutkanlığın genç yaşlarda karşımıza çıkmasına neden oluyor. Peki, nasıl önlem almalı? “Düzenli yapılan egzersizlerle beynin yeterli miktarda oksijen alması sağlanarak, bellek bozuklukları önlenebilir”.

UNUTKANLIK GENÇLERDE DE GÖRÜLÜYOR

Unutkanlık, çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biridir. Ancak, her ne kadar ileri yaş ve demans (bunama) hastalıkları ile ilişkilendirilse de sadece yaşlı kişilerin yaşadığı bir problem değildir. Aksine gençlerin ve orta yaştaki bireylerin de unutkanlık sebebiyle sıklıkla hekime başvurdukları görülüyor. Ayrıca insan ömrünün uzaması ve modern toplumlarda yaşlı nüfusunun artması, Alzheimer hastalığı gibi nörolojik hastalıkların sık görülür hale gelmesine de yol açmıştır.

 

HER UNUTKANLIK ALZHEİMER DEĞİL

Unutkanlık günlük yaşamsal işlevleri olumsuz yönde etkiler. Ancak iş ve sosyal yaşamda sorunlar yaşanmasına sebep olabilecek boyuttaysa her yaştaki unutkanlık ciddiye alınmalıdır. Unutkanlığın sebepleri araştırılarak mutlaka uzman bir hekim gözetiminde takip ve tedavisi yapılmalıdır. Ayrıca her unutkanlık Alzheimer hastalığına işaret etmez. Ya da unutkanlık sorunu yaşayan her birey ileride Alzheimer hastalığına aday değildir.

 

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DİKKAT

B12 eksikliğinde unutkanlık, sinirsel gerginlik, denge bozuklukları, uyuşma ve duyusal kusurlar gibi bulgular görülebilir. B12 vitamininin vücutta kullanılabilir hale gelebilmesi içinse sağlıklı mide ve bağırsak işlevleri gerekir. Çünkü B12 eksikliği çoğunlukla gastritik sorunlara bağlı emilim yetersizliğinden kaynaklanır. Yeterli miktarda et yemeyen ve vegan beslenen bireylerde B12 alımı yetersiz olabilir. Bu sebeple unutkanlık yakınması olan bireylerin beslenme alışkanlıkları araştırılmalıdır. Hastaya yapılan kan tetkikleri ile B12 düzeyi ölçüldüğünde eksiklik saptanırsa da bu sorun vitamin desteği ile tedavi edilebilir.

 

UNUTKANLIĞIN EN ÖNEMLİ SEBEBİ UYKU BOZUKLUKLARI

Unutkanlığın ne yazık ki göz ardı edilebilen diğer bir önemli sebebi de uyku bozukluklarıdır. Hafıza işlevleri açısından uyku, öğrenilen bilgilerin pekiştirildiği, gereksiz bilgilerin ayrıştırılıp önemli olanların depolandığı oldukça aktif ve yaşamsal bir süreçtir. Gece uykusu boyunca yüzeysel, derin ve rüyalı uyku dönemlerinin periyodik ve sağlıklı bir süreç olarak yaşanması, kişinin günlük işlevselliği üzerinde hem psikolojik hem de zihinsel işlevler açısından büyük önem taşır. Bu sebeple uykuya dalma ve uykuyu sürdürme güçlüğü yaşayan bireyler dalgın, dikkatsiz, konsantrasyon zorluğu yaşayan, gergin ve sıkıntılı kişiler haline gelebilirler. Ayrıca günlük yaşamda sosyal hayat ve iş performansı açısından da zorluk yaşayabilirler.

 

HAFIZA SORUNLARININ YAŞANMAMASI İÇİN

Tüm bu bilgiler göz önüne alındığında hafıza sorunlarının yaşanmaması ve yaşayan kişilerin de daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri için uyku ve beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekir. Konuyla ilgili uzman hekimlerin de (nörolog, psikiyatr, uyku uzmanları) unutkanlık yakınmaları ile başvuran bir hastada uykuya ilişkin öyküye özellikle zaman ayırması, kişinin uyku bütünlüğünü bozması muhtemel psikojenik stresörlere yönelik tedavi yaklaşımları, uyku hijyenine ilişkin ihmal edilen faktörlerin düzeltilmesi, uykuya dalma ve sürdürme güçlükleri, uykuda solunum (uyku apne sendromu) ya da hareket bozukluklarının (huzursuz bacaklar gibi) tanı ve tedavi yaklaşımlarına yönelmesi, unutkanlık sorunu ile baş etme açısından büyük önem taşımaktadır.