Ana Sayfa Seyahat KIZIL KENT Ildır(ı)

KIZIL KENT Ildır(ı)

Tarihin en ünlü filozoflarından Homer’in evi olan ve Homer’in güneşin “En güzel battığı yer” diye anlattığı şirin bir balıkçı köyünde Erythrai şehrinin gizemini yaşamaya var mısınız?

İzmir Çeşme’nin yakınlarında küçük bir balıkçı köyü. Yazın denize girilen, sonbaharda antik kent gezilen, her mevsim kafa dinlenen. Doğal güzellikleri, balığı ve enginarıyla bilinen, Mavi ve Yeşil ile çevrili kafa dinlemek, lezzetli balıklarıyla keyif yapmak, dünyanın en güzel gün batımını izlemek isteyenlerin uğrak yeri.
Antik dönemde Erythrai adıyla anılan köyün ismi, kırmızı anlamına gelen ‘erythros’tan türemiş. Bu kelime köyün etrafını saran kırmızı renkli topraktan geliyor. Manzara, kelimelerle anlatılmayacak kadar nefes kesici… Hele bir de güneşin batımına denk gelirseniz çok şanslısınız… Küçük limana gitmek için denizin kokusunu takip etmeniz yeterli, buram buram yüzünüze vuruyor Ege Denizi.
sakin ve sığ suda salınan kayıkların arkasında, denize batan güneşi izlemenin verdiği huzur çoğu yerden güzeldir. adaları da. sakin denizi de.
ıldır(ı)’nın vereceği keyif bir tatil beldesinden ne istediğinize bağlı olarak değişir. ama çeşme gibi popüler bir tatil beldesinde, sakin ve huzurlu bir yer arıyorsanız, Ildır tam da bu beklentiye göredir. yazın ortasında donuyorum diyebileceğiniz kadar serin olur geceleri. el değmemiş, doğallığını koruyan nadir yerlerden biridir.
Denizin ortasında da küçücük bir adacık var, üzerinde tek bir ağaç… Zamanında Zeki Müren talip olmuş bu adaya ama alamamış, o yüzden Zeki Müren Adası adını almış… Kıyıdan yürüyerek gidilen bu adanın tek bir ağaç ile çok şirin bir görselliği var. Ildır, yolu Çeşme’den geçen herkesin uğraması gereken bir belde.
Kilise Tepesinde Osmanlı zamanından kalan harap bir kilise ile antik çağlardan kalan tapınak kalıntıları bulunuyor. Bu tepeden, güneşin Sakız Adası üzerinde batışını izlemek büyük bir keyif! Antik kent Erythrai ulaşım biraz zor olsa da, tepedeki manzara o kadar güzel ki yorgunluğunuza değecek.
Şimdiden seyahat planınızı yapmaya başlayın…