Ana Sayfa Genel İşte Erkeklerin Kadınlarda en çok dikkat ettiği şeyler…

İşte Erkeklerin Kadınlarda en çok dikkat ettiği şeyler…

Casual girl in love meeting her crush on the street
Bir erkeğe, bir kadında ilk neye dikkat edersiniz diye sorulduğunda cevaplar muhtemelen göğüsler, kalçalar ya da gülümseme olacaktır. Aslında bu cevaplar çoğunlukla stereotip yani klişedir. Kadınların karşı cinsi etkilemek için başka özellikleri birçok araştırmacı tarafından kanıtlanmıştır. Ek olarak, bu çekicilik, basit bir yüzey algısından değil, derin biyolojik süreçlerden kaynaklanır. Bakın aslında erkekler kadınlarda neye dikkat ediyor?

İşte erkeklerin kadınlarda en çok dikkat ettiği şeyler…

Gülümseme

Güzel ve samimi bir gülümseme, erkeklerin kadınlarda dikkat ettiği en önemli şeylerin başında geliyor. Uzun süredir hoşlandığınız kişiyi derinden etkilemek için biraz daha gülümsemeye ne dersiniz?

Bacaklar

Erkeklerin pek çoğunun uzun bacaklı kadınlardan çok hoşlandığını biliyoruz. Ancak uzun bacaklarınız yoksa üzülmeyin! Onu etkileyebilmek için pek çok farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bu konuda kendinizi eksik görüyorsanız,

Gözler

“Gözler kalbin aynasıdır” sözünü bugüne kadar pek çok kez duymuş olabilirsiniz. Ancak gözler, gerçekten de karşınızdaki etkilemekte önemli rol oynuyor. Tüm duyguları yansıtan gözler, erkeklerin de büyük ilgi alanı. Erkekler, özellikle ilk kez tanıştıkları kadınların gözlerine dikkatlice bakmaktan kendilerini alamıyorlar.

Saç

Kuaför koltuğunda geçirdiğiniz saatleri hiç de zaman kaybı olarak düşünmeyin. Erkekler; sağlıklı, parlak ve güzel saçların gençliğe işaret ettiğini düşünüyor. Ayrıca aşırı yapılı durmayan, doğal ve mis gibi şampuan kokan saçlara erkekler bayılıyor.

Kilo

Kilo, bir erkeğin kadında dikkat ettiği en kritik şeylerin başında geliyor. Pek çok kadın bunu yanlış algılayıp biraz bozulsa da durum hiç de sanıldığı gibi değil. Erkekler, kilo ile ilgili düşüncelerini herhangi bir kötü anlam içermeden, yalnızca dikkat ettikleri için dile getirirler. Eğer partneriniz size sürekli kilonuzla ilgili kötü şeyler söylüyor olsa, zaten sizinle gerçekten birlikte olmak istemiyordur.

Göğüsler

Bugüne kadar erkeklerin kadınlarda ilk baktığı şeyin göğüsler olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Erkekler, genellikle kadınların gözlerinin içine ve gülümsemesine baktıktan sonra göğüslerine dikkat eder. Muhteşem bir gülümseme onun aklını başından almasına yeter de artar bile.

Koku

Çoğumuz vücudumuzun feromon salgıladığını biliyoruz. Çalışmalar, feromonların, bağışıklık sisteminin sağlığıyla ilgili olan bir kişi hakkında çeşitli bilgileri ortaya koyduğunu göstermiştir.

Bu nedenle erkekler, bağışıklık sistemi iyi olan kadınları kokularının yardımıyla belirleyebilirler. Kadınlar da feromonlara göre bir erkekte testosteron düzeyini belirleyebilir. Tüm bu özellikler gelecekte doğacak olan bebekler için gereklidir.

Yüzün simetrisi

Yüzün simetrisinin, kadınların çekiciliğini belirlemede büyük bir önemi vardır. Hatta birkaç hile yardımıyla hesaplanabilir. Erkekler bu kriterlere bilinçli olarak dikkat ederler çünkü bu yüz özellikleri iyi genlerin bir göstergesidir. Aksine, asimetri, kötü sağlık, kötü genler ve hatta üreme organlarındaki anormallikler ile ilişkilidir.

Dişlerin rengi

Bir kişinin gülümsemesinin çekiciliğine olan etkisini anlamaya çalışırken, bilim adamları dijital manipülasyonlar yardımıyla fotoğraftaki dişlerin durumunu ve mesafesini değiştirip, araştırmaya katılan bir grup erkek katılımcıya gösterdi.

Sonuç olarak, kadın dişinin durumunun erkek cinsiyetinin temsilcileri için önemli bir rol oynadığı ortaya çıktı. Neyse ki, dişleri iyileştirmek ve beyazlatmak için pek çok yöntem vardır, ancak yine aşırıya kaçmamak önemlidir. Asıl yapılması gereken şey dişlerin sarı olmasına izin vermemektir.

Uzun kollar

Evet, uzun bacaklar değil uzun kollar daha çekici bulunuyor. New South Wales Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, bir grup erkek 20 ile 49 yaş arasındaki 96 kadının videosunu izledi.

Videoyu izledikten sonra, gördükleri kadınlara not vermeleri istendi. Sonuçlar, uzun kollara sahip kadınların her seferinde daha çekici olarak derecelendirildiğini gösterdi. Bacak uzunluğu ise notu önemli ölçüde etkilemedi.

Tiz ses

Yapılan araştırmalar erkeklerin daha genç ve kadınsı algıladıkları için ince sesli kadınlara daha ilgili olduğunu ortaya koyuyor. Tiz sesli kadınların vücutlarının daha küçük olduğu düşünülür. Kalın ses ise erkeklerde biliçaltında büyük bir kadın hayali oluşturur.

Stil

Erkeklerin kıyafetlerle hiçbir alakası olmadığını düşünmeyin. Kulağa tuhaf geliyor olabilir ama erkekler kadınların stillerine de çok dikkat ediyor. Yapılan araştırmalarda erkeklerin cesur giyinen kadınlar yerine en çok klasik stile sahip olanları beğendiği ortaya çıkmış. Stiliniz, sizin hakkınızda pek çok şey ifade edebilir. Bu sebeple kıyafet seçerken çok dikkatli olmalısınız.

Takma kirpik, protez tırnak

Erkeklerin üzerinde durduğu ve dikkat ettiği önemli şeylerin başında protez tırnaklar ile takma kirpikler gibi doğal olmayan şeyler geliyor. Erkekler, sahte kirpik ve tırnakları doğal olmadıkları için hiç sevmiyorlar. Onlar için önemli olan şey sizin ne kadar doğal göründüğünüzdür. Bu sebeple özel buluşmalarınızda ‘sahte’ güzellik rutinlerinden kaçınmaya özen gösterin.

Cilt

Erkekler, küçük şeylere dikkat etmiyormuş gibi görünselerde aslında aklınıza hiç gelmeyecek olan noktaları bile inceleyebiliyorlar. Cilt bakımı da bunların en başında geliyor. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt, erkekleri oldukça iyi etkiliyor. Cilt bakımı konusunda problemler yaşıyorsanız.

Omurga esnekliği

Erkekler kadınların omurga kıvrımlarına aşık oluyor!

Erkeklerin kıvrımlı ve balık etli kadınları sevmesi bir sır değil. Ancak, bu soruya daha yakından bakmak, her şeyin aslında o kadar basit olmadığını gösteriyor. Bilkent Üniversitesi’nden psikolog David Lewis bu konu hakkında 2 deney gerçekleştirdi. İlk araştırma, dişilerin sırtlarındaki gerçek açıyı/eğimi etkileyen önemli bir özellik olan omurga desteğini inceledi. Araştırmada kullanılan 100 erkek denek, doğal bel eğikliği spektrumunda değişen açılarda bulunan kadın fotoğraflarını çekicilikle ilişkilendirdiler. Erkeklerin büyük bir kısmı, muhtemelen en uyumlu olarak görülen 45 derecelik açıda bel eğikliğine sahip olan dişileri çekici buldular.

İkinci araştırma ise erkeklerin bu açıya sahip kadınları seçme nedeninin kalçaları daha büyük göstermesinden mi, yoksa doğrudan omurga açısının görünümünden mi kaynaklandığını ortaya çıkarmayı hedefliyordu. Bu nedenle 200 denek erkeğe, çeşitli kalça büyüklüklerine ve omurga desteğine sahip kadın fotoğrafları gösterildi. Gösterilen fotoğrafların
hepsinde, dişilerin omurga eğikliği 45.5 dereceydi. Erkeklerin büyük bir kısmı, kalça büyüklüğünden bağımsız tercihlerde bulundular. Araştırmanın eş yazalarından Arlington’da bulunan Texas Üniversitesi’nden Eric Russell şöyle söylüyor: “Bu araştırma, erkeklerin kalça büyüklüğünden ziyade omurga eğimi yönünde tercih yaptıklarını net bir şekilde göstermemizi sağladı.”

Araştırmaya göre erkekler, sırttan kalçalara doğru ortalamada 45.5 derecelik açıya sahip olan dişileri, antik zamanda bebekleri daha iyi taşıyabilecek olmaları ve birden fazla çocuk yapabilme potansiyelleriyle ilişkilendirerek seçiyorlar.

Kırmızı renk

Andrew Elliot ve Daniela Niesta tarafından yapılan araştırmada, erkeklerin kırmızıya reaksiyon gösterdiği ortaya çıktı. Aynı şeyin hayvan dünyasında çalıştığı ve bu rengin genellikle çiftleşmeye hazır olduğunun işaret ettiği kanıtlanmıştır.

Rochester Üniversitesi’nden Amerikalı psikologlar Andrew Elliot ve Dr Daniela Niesta 100 erkek üzerinde bir ‘kırmızı alarm’ projesi yürütmüş. Odak grubuna, bazıları kırmızı giyinmiş olan kadın fotoğrafları gösterilmiş ve daha sonra da hangilerini öpmek isteyecekleri ve hangisini ne kadar seksi bulduklarına dair değerlendirme yapmaları istenilmiş. Ve
evet, bu bir gerçek; erkekler kırmızılı kadınları daha çekici bulmuş hatta onlar için daha fazla para harcayabileceklerini belirtmiş!

Erkekleri cezbeden bu işaretlerden hangileri sizi şaşırttı?