Ana Sayfa Cinsellik Göbekli orta yaşlı erkeklere dikkat!

Göbekli orta yaşlı erkeklere dikkat!

“Erkeklik hormonu” olarak bilinen testosteron sadece erkek sağlığıyla ilgili değildir. Fakat Orta yaş krizi, performans kaybı gibi konularla gündeme gelen Andropoz, azgın teke sendromu, kalp sağlığını, damar sağlığını hatta kilo dengesini bile etkiliyor.
Testosteron düşüklüğü erkeklerde otuzlu yaşlardan itibaren başlayabiliyor. Bazı enfeksiyon hastalıkları (örneğin kabakulak), bazı hormon hastalıkları, travmalar testosteron üretimini daha erken yaşlardan itibaren de düşürebiliyor. Ancak bu faktörler olmasa bile testosteron yaşa bağlı olarak azalıyor ve dolayısıyla performans kaybına yol açıyor. Testosteron aynı zamanda kas kitlesini, yağ kitlesini, kemik yoğunluğunu, metabolizmayı etkileyen de bir hormon. Dolayısıyla testosteron düştüğünde göbeklenme, kilo artışı, metabolizma yavaşlaması, kemik erimesi gibi sıkıntılar oluşuyor. ”
Göbekli orta yaşlı erkeklere dikkat!
Testosteron düşüklüğünün en çok etkilediği yaş grubu olan orta yaş ve sonrası erkeklerin bu duruma dikkat etmeleri gerekir. Hele de kilo fazlalığı, göbeklenme, yüksek tansiyon, sigara kullanımı gibi kalp sağlığını tehdit eden başka riskler varsa testosteron seviyelerini kontrol ettirmek önemli. Testosteron seviyeleri sabah saatlerinde alınan bir kan testiyle anlaşılabiliyor. Bu noktada klinik şikâyetler gözetilerek eksiklik durumunda testosteron yerine koyma tedavilerinden yararlanılabilir. Sonuçta ürolojik ve androlojik sağlıkta prostatı, böbrekleri, mesaneyi, idrar yollarını, üreme gücünü ve cinsel performansı birlikte ele almak ve tüm sistemleri koruyacak şekilde tedaviyi düzenlemek gerekir.