Ana Sayfa Yaşam Bulgur Yutarak Zayıflamak mı?

Bulgur Yutarak Zayıflamak mı?

Bulgur Yutarak Zayıflanır mı?

Özellikle son zamanlarda pirinç yerine en çok tüketilen gıdaların başında gelen bulgurun geçmiş yıllarda kilo aldırdığı düşünülmekte ve bu sebeple tüketimi de oldukça az olmaktaydı. Ancak yapılan son araştırmalardan sonra bulgurun kilo aldırmanın aksine vücut için pek çok yararlı içerik barındırdığı ve fazla kilo problemi olan kişilerde zayıflamaya yardımcı olduğu kanıtlandı.

Hem leziz hem de besleyici değeri çok yüksek bir gıda olan bulgur kolaylıkla hazırlanabilirken, kilo verilmesine de yardımcı olabilmektedir.

Bulgur yutarak zayıflama yöntemi son senelerde çok gündemde olan diyet türlerinden biridir. Birçok kişi çiğ pirinç yutarak, çiğ bulgur yutarak zayıflama yöntemini denemiş ve başarılı sonuçlar aldığını söylemektedir. Bulgur yutarak zayıflanır mı, bulgur diyeti nasıl yapılmaktadır?
Kilo vermek isteyen kişiler ortak dertleri çabuk acıkmalarıdır. Şeker ve unla yapılan ürünlerden mümkün olduğunca uzak duran kişiler öğünlerini de azaltmaktadır. Bulgur yutarak zayıflama diyetinde amaçlanan şey iştahın kapanmasıdır. Bu yöntem ne yağ yakmaktadır, ne de metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Sadece açlık hissi duymayı geciktirerek kişinin kendini tok hissetmesini sağlamaktadır. Kendini tok hisseden kişi de çok acıkmadığı için az yemek yemektedir. Diyetin amaçladığı ve başarılı olmasındaki şey de budur. Özellikle diyete başladıktan bir kaç gün sonra etkisi daha net ortaya çıkmaktadır. Açlık hissi eskisi gibi olmamaktadır. Öğünleri geldiğinde de çok aç olmadıkları için daha az yemek yemektedirler.

Bulgurun İçeriğinde Neler Vardır?

İçerisinde barındırdığı yüksek lif ve protein ile oldukça doyurucu bir gıda olan bulgur, kalori bakımından da sanıldığının aksine oldukça düşüktür. Unlu gıdaların içerisinde kilo aldırmayan nadir ürünlerden birisi olan bulgur ayrıca esmer pirinç ve beyaz pirince göre hem az kalori hem de daha çok lif seçeneği ile pilav yapımında kullanılabilecek en iyi tahıl türlerinden birisidir.

Bulgurun içindeki lif sayesinde kabızlığı önlemesi ve özellikle diyet dönemindeki kişilerin sindirim problemlerini gidermesi sebebiyle bugün diyetisyenler tarafından hazırlanan diyet programlarında olmazsa olmaz gıdaların arasında yer almaktadır.

Üretim ve paketleme aşamalarında çok az işlemden geçirildiği için diğer tahıl ürünlerine göre çok daha sağlıklı olan bulgurun içerisinde yüksek oranda protein ve diğer önemli mineraller de yer almaktadır.

Bulgur Zayıflamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Bulgurun kendi hammaddesi olan ve suda çözünemeyen lifler, vücudun içerisindeki fazla suyu emerek biriken ödemin dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Böylece vücutta kilo vermeyi zorlaştıran toksinler kolaylıkla vücuttan dışarıya çıkartılmış olmaktadır. Ayrıca yine vücutta gezinen kanserojen maddelerin de günlük yeterli bulgur tüketimi ile vücuttan atılması mümkündür.

Ancak bulgur da neticede undan yapılan bir gıda olduğu için, tüketiminde aşırıya kaçılmamalı ve özellikle akşam saatlerinde ölçülü yenmelidir.

Bulgur Yutarak Zayıflama Kaç Kilo Verdiriyor?

Bulgur yutarak zayıflama yönteminde verilen kilo kişinin fazla olan kilosu oranında değişmektedir. Bunun yanında ek olarak yediklerine dikkat eden, rejim de yapan kişiler çok daha fazla kilo veriyorlar. Kilolu bir kişi 2 ay sonunda 10 ve üzeri kilo verirken, vermesi gereken kilo çok olmayan kişiler 3-5 kilo verebiliyorlar. Hiç bir rejim yapılmasa da kendiliğinden kilo verilmektedir. Çünkü az acıkan kişi çok yemek yememelidir.

Bulgur yutarak zayıflama yönteminde her gün sabah aç karna bulgur taneleri yutuluyor. Üzerine bir bardak su içiliyor. Her gün bulgur taneleri bir adet çoğaltılarak yutulmaktadır. Bu şekilde midenin çiğ bulgura alışması sağlanmaktadır.
Bulgur yutarak zayıflama yönteminde seçilecek olan bulgurun iri taneli olması önerilmektedir. Sarı iri taneli bulgur bulamazsanız diğer bulgurdan bir yerine iki adet yutulabiliyor.
Sabah aç karna bulgur yutarak zayıflama yöntemi 2 ay sürmektedir. İlk ay bulgurlar çoğaltılarak yutulurken, ikinci ayda ise her gün birer tane azaltılarak yutuluyor.

Bulgur Yutarak Zayıflama Yöntemi Nasıl Yapılır?

  1. gün bir adet bulgurla başlanıyor.
  2. gün 2 adet bulgur tanesi yutuluyor.
  3. gün 3 adet yutularak her gün bir tane çoğaltılıyor.
  4. gün 30 adet bulgur tanesi yutarak birinci ay tamamlanıyor.
  5. gün eksiltme başlıyor ve 29 tane yutuluyor.
  6. gün ise 28 diyerek her gün bir adet eksiltiliyor.
  7. ayın bitiminde bir tane yutulup bulgurla zayıflama diyeti bitiriliyor.

İstenirse diyet bittiğinde bir ay kadar ara verilerek diyete yeniden devam edilebiliyor.

Sabah aç karna bulgur yutularak zayıflama yönteminde mutlaka bulgur bir bardak su ile yutulmalıdır. Gün içerisinde de bol su tüketilmelidir.

Bulgur Yutarak Zayıflama Diyeti Zararlı mı?

Sonuç olarak çiğ bulgur yutulduğu için diyetin zararlı olup olmadığı, mideye yada safra kesesine bir zararı olup olmadığı akla gelmektedir. Diyet bir adet bulgur tanesi ile başlandığı için mide çiğ bulgura alışıyor. Bulgur tanesi mide suyu ile şişiyor ve gün içerisinde mide tarafından öğütülüyor.           Mideye ya da vücut sağlığına hiç bir zararı olmayan çok sağlıklı bir diyet yöntemidir. Bulgurla zayıflama yöntemi gibi pirinçle zayıflama yöntemi de çok yapılmaktadır. Bulgur yutarak zayıflayanlar bu yöntemle çok kısa sürede kilo verdikleri için çok memnun olduklarını söylemektedir. Yöntem başarılı bulunduğu için birçok televizyon kanalında da anlatılmıştır. Hatta bir kaç ünlü de bu yöntemi denemiş ve başarılı sonuçlar almıştır.