Ana Sayfa Seyahat Bakir ve Esrarlı Bir Güzellik Kovada Gölü

Bakir ve Esrarlı Bir Güzellik Kovada Gölü

Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta‘ nın Eğirdir ve Sütçüler ilçeleri arasında yer alıyor. Muhteşem renklere sahip bitki örtüsü ve doğaya can katan sulak alanlarıyla 1970 yılından bu yana koruma altında bulunan ve 6 bin 534 hektarlık bir alan üzerine kurulan milli park, Akdeniz Bölgesinin en güzel doğa harikaları arasında.

Bölgeye ismini veren yedi metre derinliğindeki Kovada Gölü ve zengin faunasının yanı sıra çevresindeki antik kentler ve arkeolojik öneme sahip kalıntılarla da ünlenen Kovada Gölü Milli Parkı, bahar ve yaz dönemlerinin en sık ziyaret edilen yerlerinden.

İrili ufaklı gölleri çevresinde kamp, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, olta balıkçılığı ve piknik gibi etkinliklerin yapılabildiği Kovada Gölü Milli Parkı, yerli ve yabancı turistlerin olduğu kadar yöre halkının da hafta sonları ve tatil dönemlerini değerlendirdiği yerlerden.

Milli park akçakesme, mirtus, kızılçam, meşe (sapsız, saçlı, pırnal, kermes, kasnak) türleri, ardıç, çınar, karaçam, sedir, toros göknarı, çitlenbik, menengiç, defne, tesbih çalısı, karaçalı, karamuk, laden, boyacı sumağı ve yemişen gibi ağaç ve ağaççıkların yetiştiği zengin doğası ve bitki örtüsüyle göz kamaştırıyor.

Ahşap iskele, manzara seyir kulesi, ziyaretçi tanıtım merkezi, otopark, tuvalet, piknik masası, bank, oyun grubu, yürüyüş yolu gibi düzenlemelerin yapıldığı milli park, yalnız gezen ve sırt çantalı gezginler kadar çocuklu aileler ve arkadaş grupları için de uygun bir rota.

Eğirdir gölünden güneye gittiğinizde karşınıza çıkan bir doğa harikası. Akdeniz orman yapısının çevrelediği şirin bir göl. Milli park girişinde müze de var, gezmeye görmeye değer.

Milli parkın etrafı harika, hele ki köy yolları muhteşem. Gölün etrafını arabayla dolaşıp, kıyıda eşsiz doğa manzarasının tadını çıkarın.

Sonbaharda Kovada gölü cenneti

Zirveden görüntüsü, muhteşem bir Kovada gölü manzarası ile hakikaten etkileyici bir yer. Kovada gölünü sonbaharda ziyaret ederseniz ayrı bir doğa harikasını resimleme fırsatını da yakalamış olacaksınız. Doğa ve gölü yukarıdaki tepeden seyretmeyi unutmayın. Kovada gölünde gezerken renkler ve su birbirine karışıyor. Seyir kulesine de çıkabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan doğa müzesini de gezebilirsiniz. Türkiye’nin sonbaharda nadide bulunan renkli köşelerinden bir yer Kovada gölü. Sonbahar manzaralarını sevenler için bulunmaz bir yer.

Doğa tutkunlarına

Gölün etrafını dar ve taşlık patikadan yürüyerek etrafı dolaşıp harika sonbahar manzaralarını fotoğraflayabilirsiniz patikanın sonuna kadar giderek seyir terasına çıkarak gölü tepeden seyredebilirsiniz.

Doğası, yürüyüş alanları, manzarası doğallığının bozulmamış olması gidip görmeye değer. Henüz reklamı yapılmamış çok bileni olmayan bakir ve esrarlı bir güzelliğe sahip bu doğal, görsel güzelliği, zengin bitki dokusu, ağaçların mis kokusu ve harika göl manzarası ile huzur dolacaksınız.

Milli park girişine kadar arabayla gidilebiliyor. Daha sonrasında mesire alanı ve kolay parkuru ile yürüyüş yolu mevcut. Ayrıca milli park içerisindeki 200 yıllık çınar ağacı görülmeye değer.

Yeşil ile mavinin iç içe geçtiği, huzur veren havası mutlak görülmeye değer. Bu göle girilmiyor fakat yürüyüş turları için mükemmel, doğal park ortamı, endemik bitkiler doğaseverlerin mutlak ilgisini çekecek bir yer Kovada Gölü Milli Parkı.

Hayatın karmaşasından ve stresinden uzaklaşıp, kendini doğanın huzurlu kollarına bırakmak isteyenleri bekleyen Kovada Gölü Milli Parkı, sakinliği ve temiz havasının yanı sıra şahane manzaralarıyla da görülmeye değer.